zamknij
zamknij
Zajęcia zawodowe
Konkursy
ROWEZ
Ciekawe
Wielki sukces mieleckich modelarzy z Akademii LEONARDO na Mistrzostwach Polski w Grudziądzu.
Najlepsze kadry dla nowoczesnej gospodarki – biznes dla edukacji, edukacja dla biznesu
Plan zajęć 2015/2016
  MEN
  Kuratorium
  ORE
  PCEN
  OKE
  KOWEZiU
Ciekawe

W tym dziale przedstawiamy ciekawe konferencje, spotkania i wydarzenia związane z kształceniem zawodowym.

 


Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...


Wielki sukces mieleckich modelarzy z Akademii LEONARDO na Mistrzostwach Polski w Grudziądzu.

Gigantyczny sukces mieleckich modelarzy.

W dnach 12-14 czerwca br. na lotnisku w Lisich Kątach k. Grudziądza odbyły się Mistrzostwa Polski Modeli Kosmicznych Juniorów i Seniorów. Rokrocznie w imprezie bierze udział młodzież z Laboratorium Modelarstwa Lotniczego i Rakiet Kosmicznych, działającego w ramach Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Tegoroczne Mistrzostwa Polski były dla mielczan wyjątkowo udane- podczas zawodów zdobyli oni aż 10 medali!

W skład mieleckiej drużyny wszedł instruktor modelarski Grzegorz Goryczka wraz z podopiecznymi: Wojciechem Koszelskim (SP nr 2 w Mielcu), Przemysławem Żurawskim (Gimnazjum nr 1 w Mielcu), Erykiem Halaburdą (Gimnazjum nr 2 w Mielcu), Bartoszem Kaźmierskim (II LO w Mielcu), Andrzejem Rusinowskim (II LO w Mielcu), Sebastianem Strycharzem (ZSOiZ w Gromniku) i Mateuszem Skopem. Większość ekipy (z wyjątkiem Przemka, Eryka i Sebastiana) stanowili medaliści ubiegłorocznych Mistrzostw Polski, co było świetną prognozą. I rzeczywiście, modelarze nie zawiedli mieleckich fanów sportów lotniczych…

Występ mielczan, oprócz wysokiego poziomu technicznego, cechował się także niezwykłą wszechstronnością. Startowali oni niemal we wszystkich konkurencjach, jakie rozegrano podczas tegorocznych MP. Mieleccy modelarze startowali zatem w kategoriach rakiet wysokościowych S1, kategoriach makiet wysokościowych S5 (w tej kategorii startują modele będące odwzorowaniem prawdziwych rakiet, dlatego też oprócz wysokości lotu liczy się estetyka i precyzja wykonania), kategorii makiet S7 (tu z kolei sędziowie biorą pod uwagę jakość wykonania modelu i lotu, nie zaś jego wysokość) oraz kategorii S8, która polega na „pilotażu” zdalnie sterowanego modelu szybowca wynoszonego w górę z pomocą silników rakietowych.

Chyba największym zaskoczeniem tegorocznych zawodów były sukcesy Przemysława Żurawskiego. Mimo, że na zajęcia modelarskie w MAUT „Leonardo” uczęszcza od listopada, już teraz umiejętności pozwoliły mu zdobyć dwa z mieleckich medali: II miejsce w kategorii juniorów S1A (rakiet wysokościowych) oraz I miejsce i tytuł Mistrza Polski w klasie S5B (redukcyjne modele wysokościowe).

Równie udany występ zaliczył instruktor Grzegorz Goryczka- zdobył on dwa srebrne medale, z tego jeden w kategorii S7, drugi zaś w podobnej S5C, gdzie tuż za trenerem zakwalifikował się Mateusz Skop, co dało mu brązowy medal.

Podobnie jak instruktor, uczeń szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Mielcu Wojciech Koszelski także zdobył dwa drugie miejsca, w kategoriach juniorskich S7 i S5B. W tej pierwszej na trzecim stopniu podium stanął Andrzej Rusinowski, również z MAUT „Leonardo”.

Jedną z najważniejszych konkurencji dla mieleckich modelarzy były kategorie S8D i S8E/P, czyli rywalizacje polegające na sterowaniu rakietoplanem (zdalnie kierowanym szybowcem napędzanym silnikiem rakietowym, a po osiągnięciu określonej wysokości prądami powietrznymi). W klasie S8D trzecie miejsce zajął Eryk Halaburda z Gimnazjum nr 2 w Mielcu, o jedną sekundę pokonując zeszłorocznego Wicemistrza Polski w tej kategorii, Bartosza Kaźmierskiego z II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Bartkowi nie udało się wprawdzie obronić tytułu, ale osiągnął inny, większy sukces, pokonując aktualnego Mistrza Europy i byłego Wicemistrza Europy w kategorii S8E/P, co dało mu drugie miejsce.

-Zawody były bardzo udane, jednak należy pamiętać, że sukces jest wynikiem ciężkiej pracy z całego roku szkolnego działania modelarni- powiedział po powrocie trener Grzegorz Goryczka.

Mistrzostwa Polski można traktować, jako świetną zapowiedź Mistrzostw Europy, które odbędę się pod koniec wakacji we Lwowie na Ukrainie. W skład reprezentacji Polski na ME wejdzie czterech mielczan: Wojciech Koszelski, Andrzej Rusinowski i Grzegorz Goryczka latający w kategoriach S7 i S5 oraz Bartosz Kaźmierski, który będzie reprezentował nasz kraj w klasie rakietoplanów S8D. Warto wspomnieć, że trener Kadry Narodowej Jerzy Boniecki wybrał Eryka Halaburdę na jednego z sędziów podczas zawodów we Lwowie, co jest dla niego i całej mieleckiej społeczności olbrzymim wyróżnieniem (z każdego kraju na zawody jedzie tylko dwóch arbitrów).

Zwycięzcom gratulujemy i przypominamy, że już we wrześniu rozpoczną się zapisy na kolejny rok szkolny zajęć w Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”, która oprócz kursu modelarskiego ma w swojej ofercie także poszerzanie umiejętności z zakresu budowy i programowania robotów, fotografii i obróbki cyfrowej, wirtualnego pilotażu samolotów oraz wielu innych dziedzin techniki. Warto dodać, że wszystkie zajęcia odbywają się z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu oraz pomocy finansowej instytucji samorządowych (Starostwo Powiatowe w Mielcu, Urząd Miasta w Mielcu), Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oddział w Mielcu oraz wsparciu Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. w postaci najlepszych podzespołów do budowy modeli, bez których osiągnięcie tych sukcesów byłoby niemożliwe.

Bo bardzo ważne, by mieć pasję. Ale równie ważne, by móc ją rozwijać…

 

Michał Krawiec

Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

wersja do druku

Centrum Egzaminacyjne ECDL
Akademia Lokalna Cisco
Współpraca z AGH
MAUT "Leonardo"
Konkurs informatyczny
Mielec stawia na zawodowców

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu      ul. Wojska Polskiego 2B, 39-300 Mielec

tel. (fax): 17 788 51 94, 17 788 51 95,       e-mail sekretariat: ckp@ckp.edu.pl

CKPiDN jest wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.18/00054/2010 i do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 6991