zamknij
zamknij
Tablica informacyjna
Informatory
Zapisy na szkolenia
Informatory - archiwum
Zeszyty nauczycielskie
Studia podyplomowe
  MEN
  Kuratorium
  ORE
  PCEN
  OKE
  KOWEZiU
Tablica informacyjna

 

 

 

baner


Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

Inżynieria mechaniczna jako istotny element rozwoju cywilizacyjnego - sprawozdanie

4 marca br. w ZOD AGH w Mielcu odbyło się kolejne spotkanie z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” w cyklu CZŁOWIEK – TECHNIKA – ROZWÓJ.

W pierwszej części spotkania wzięła udział młodzież z gimnazjów. Spotkanie rozpoczął Zdzisław Nowakowski - dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia w Mielcu, przekazując młodzieży podstawowe informacje nt. utworzonej w Mielcu Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”.

Następnie wykład z prezentacją nt. „Inżynieria mechaniczna jako istotny element rozwoju cywilizacyjnego” przedstawił prof. n. AGH dr hab. inż. Józef Salwiński.

Hasłem przewodnim wykładu było: Leonardo da Vinci jako artysta i wynalazca.

Prelegent za pomocą slajdów przypomniał kilka bardzo znanych dzieł malarskich Leonarda da Vinci m. in.: Dama z gronostajem, fresk Ostatnia wieczerza, portret Mony Lisy.

Następnie Profesor zademonstrował prace – szkice wynalazków artysty i przytoczył przykłady, gdzie poszczególne z nich znalazły wykorzystanie w czasach współczesnych:

  • mechanizm śrubowy,
  • rower,  w którym wykorzystał wymyśloną przez siebie przekładnię łańcuchową, opatentowaną dopiero w XX wieku,
  • spadochron,
  • wielokrążek,
  • przekładnia zębata,
  • mięśniolot – machina poruszana siłą ludzkich mięśni, która zasysa powietrze, czym powoduje uniesienie machiny w powietrze,
  • czołg.

Profesor przedstawił również szkic Leonadro da Vinci tzw. człowieka witruwiańskiego, w którym artysta odwołał się do tradycji rzymskich i stwierdził, że ciało ludzkie daje się wpisać w dwie doskonałe  figury geometryczne: w okrąg i kwadrat.

Leonadro da Vinci był nie tylko malarzem i konstruktorem, ale również architektem, muzykiem, mechanikiem, matematykiem, wynalazcą, filozofem.

Na długo przed udowodnieniem pewnych praw, to właśnie on stwierdził, że „słońce się nie porusza” i „cała ziemia musiała przybrać kształt kuli”.

Profesor zakończył swoją prezentacją stwierdzeniem, że Leonardo da Vinci, był wielkim wynalazcą i twórcą idei, jednak niewiele swoich wynalazków wdrożył w życie.

Spotkanie z młodzieżą gimnazjalną zakończył Grzegorz Goryczka - instruktor Laboratorium modelarstwa lotniczego i rakiet kosmicznych w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, zapraszając młodzież gimnazjalną do przygotowania prac – konstrukcji wykonanych w oparciu o szkice autorstwa Leonarda da Vinci. Prace zostaną zaprezentowane przez autorów podczas w majowego Festiwalu Nauki w Mielcu. Więcej informacji nt. zasad udziału szkół w przeglądzie prac młodzieży będzie zamieszone na stronie MAUT „Leonardo” . W drugiej część spotkania uczestniczyła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych Mielca. Tę część rozpoczął prof. AGH dr hab. inż. Bolesław Karwat, pełnomocnik rektora AGH ds. tworzenia Wydziału Inżynierii Wytwarzania zachęcając licznie przybyłą młodzież do kontynuowania nauki na kierunkach technicznych stwierdzeniem: „wykształcenie techniczne to pewna i dobrze płatna praca”. Profesor poinformował o tym, że w roku akademickim 2015/2016 zostaną w Mielcu uruchomione studia stacjonarnie na nowym Wydziale Inżynierii Wytwarzania. Jednocześnie będzie kontynuowane kształcenie na studiach niestacjonarnych. Studentom pierwszego roku umożliwi się uczestnictwo w bezpłatnych zajęciach wyrównawczych z matematyki, fizyki i chemii. AGH przewiduje dla studentów uruchomienie systemu stypendiów fundowanych przez mieleckie firmy. Rekrutacja na w/w wydział będzie uruchomiona na stronie ZOD AGH w Mielcu.

Młodzież uczestniczyła również w wykładzie nt. „Inżynieria mechaniczna jako istotny element rozwoju cywilizacyjnego”, który przeprowadził prof. n. AGH dr. hab. inż. Józef Salwiński.

Kolejne wykłady w ramach Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” w cyklu CZŁOWIEK – TECHNIKA – ROZWÓJ zaplanowano na:

  • 11 marca - „O karierze komputera”,
  • 18 marca - „Nadprzewodnictwo i lewitacja magnetyczna”.

 

Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

powrót do: Tablica informacyjna

wersja do druku

Centrum Egzaminacyjne ECDL
Akademia Lokalna Cisco
Współpraca z AGH
MAUT "Leonardo"
Konkurs informatyczny
Mielec stawia na zawodowców

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu      ul. Wojska Polskiego 2B, 39-300 Mielec

tel. (fax): 17 788 51 94, 17 788 51 95,       e-mail sekretariat: ckp@ckp.edu.pl

CKPiDN jest wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.18/00054/2010 i do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 6991