zamknij
zamknij
Tablica informacyjna
Informatory
Zapisy na szkolenia
Informatory - archiwum
Zeszyty nauczycielskie
Studia podyplomowe
  MEN
  Kuratorium
  ORE
  PCEN
  OKE
  KOWEZiU
Tablica informacyjna

 

 

 

baner


Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

Tajniki działania kolei magnetycznej zgłębiał prof. nadzw. AGH, dr hab. inż. Antoni Cieśla

W dniu 18 marca br. w auli Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego AGH w Mielcu, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu CZŁOWIEK – TECHNIKA – ROZWÓJ. Spotkanie rozpoczął dr hab. inż. Bolesław Karwat. Poinformował on przybyłą młodzież o otwarciu od nowego roku akademickiego 2015/2016 pierwszego rocznika studiów dziennych na nowym Wydziale Inżynierii Wytwarzania. Absolwenci tego wydziału otrzymają tytuł inżyniera mechanika.

 

Następnie głos zabrał prof. nadzw. AGH dr hab. inż. Antoni Cieśla. Witając licznie zgromadzoną młodzież nawiązał do wprowadzenia profesora Karwata stwierdzeniem, że warto studiować, a dobre wykształcenie to szerokie perspektywy. Pierwszą część wykładu profesor poświęcił historii badań nad zjawiskiem nadprzewodnictwa. Zagadnieniem tym zajmowało się wielu naukowców (większość z nich otrzymało nagrodę Nobla), również Polacy. Naukowcy - Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski, profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jako pierwsi na świecie skroplili azot. Ciekły azot został wykorzystany do obniżenia temperatury materiałów, co powoduje zmniejszenie ich oporności. Swoje wystąpienie profesor zakończył doświadczeniem z nadprzewodnikiem umieszczonym w polu magnetycznym. Zjawisko oddziaływania pola magnetycznego na nadprzewodnik zostało wykorzystane w systemie napędu japońskich pociągów, które osiągają prędkość 500 km/godz.

 

Spotkanie zakończył profesor Karwat zaproszeniem młodzieży na 10 kwietnia br. na kolejny wykład popularno-naukowy, który będzie poświęcony jednemu z materiałów ceramicznych jakim jest szkło.

Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

powrót do: Tablica informacyjna

wersja do druku

Centrum Egzaminacyjne ECDL
Akademia Lokalna Cisco
Współpraca z AGH
MAUT "Leonardo"
Konkurs informatyczny
Mielec stawia na zawodowców

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu      ul. Wojska Polskiego 2B, 39-300 Mielec

tel. (fax): 17 788 51 94, 17 788 51 95,       e-mail sekretariat: ckp@ckp.edu.pl

CKPiDN jest wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.18/00054/2010 i do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 6991