zamknij
zamknij
RCTNTW
Kursy i szkolenia
Operator zewnętrzny
Aktualności
Wirtualny spacer po RCTNTW
Wyposażenie
Laboratorium modelarstwa
MAUT "Leonardo"
  MEN
  Kuratorium
  ORE
  PCEN
  OKE
  KOWEZiU
Aktualności

Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

„Unijna Perła Podkarpacia” dla RCTNTW

Konkurs promuje najlepsze inicjatywy, które zostały zrealizowane ze środków unijnych w Województwie Podkarpackim. Nasz projekt zwyciężył w kategorii infrastruktury technicznej i publicznej. Statuetkę dla RCTNTW odebrał Starosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Chrabąszcz. Dziękując za wyróżnienie podkreślił znaczenie tego projektu dla podniesienia potencjału innowacyjnego nie tylko Mielca, ale całego Podkarpacie.  Przygotowanie kadr i specjalistów o najwyższym poziomie umiejętności i kwalifikacji przyczyni się do budowy innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy.

 

REGIONALNE CENTRUM TRANSFERU NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII WYTWARZANIA to najnowocześniejszy ośrodek szkolenia zawodowego młodzieży i dorosłych, funkcjonujący w strukturze Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Koniecznością chwili stało się w przemysłowym Mielcu zmodernizowanie kształcenia zawodowego w celu jego dostosowania do rzeczywistych potrzeb rynku pracy – w coraz większym stopniu zorientowanego na nowoczesne metody projektowania i wytwarzania. Wyróżnikiem przemysłowego charakteru naszego miasta stały się branże: lotnictwo i motoryzacja, przetwórstwo metali i tworzyw sztucznych oraz materiały dla budownictwa.

W wyniku realizacji projektu młodzież mieleckich szkół zawodowych otrzymała 10 nowoczesnych laboratoriów:

 

  • Laboratorium komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania CAD/CAM
  • Laboratorium nauki programowania i symulacji pracy obrabiarek sterowanych   numerycznie
  • Laboratorium nowoczesnych obrabiarek skrawających
  • Laboratorium obrabiarek dydaktycznych oraz obrabiarek przemysłowych (CNC), które otrzymało status Centrum Szkoleniowego Haas
  • Laboratorium nowoczesnych metod spawania, zgrzewania i cięcia metali
  • Laboratorium metrologii wspomaganej komputerowo
  • Laboratorium nowoczesnych technologii montażu konstrukcji lotniczych i blacharskich
  • Laboratorium badań nieniszczących
  • Laboratorium mechatroniki
  • Laboratorium „Lean Management”

 

Znajdujące się w laboratoriach bardzo nowoczesne wyposażenie dydaktyczne zostało zorientowane głównie na zawody mechaniczne, lotnicze, mechatroniczne, elektrotechniczne, elektroniczne oraz informatyczne. W tych kierunkach organizowane jest kształcenie praktyczne młodzieży w systemie szkolnym oraz osób dorosłych w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych, a także kursów dokształcających. Laboratoria mogą być również wykorzystywane przez mieleckich przedsiębiorców do prowadzenia podstawowej działalności badawczej.

 

Na majątku wytworzonym w ramach projektu, CKPiDN podjęło się misji zacieśnienia współpracy z mieleckim przemysłem. Jest to jedno z najważniejszych wyzwań, któremu musi sprostać oferta edukacyjna skierowania do młodych ludzi, stających przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. Taki cel przyświecał naszej instytucji w ramach dobiegającego już końca projektu unijnego „Nauka i praca – wspólna sprawa”, realizowanego we współpracy z niemieckim partnerem z Powiatu Olpe (głównej siedziby firmy Korcchoff).  W ramach projektu młodzież mieleckich szkół zawodowych odbywała m.in. staże i praktyki w mieleckich zakładach pracy, natomiast nauczyciele z CKPiDN przygotowywali się do wdrażania dobrych praktyk zaobserwowanych w niemieckim systemie kształcenia zawodowego. Jest to system dualny, który polega na organizacji zajęć dla młodzieży zarówno przez szkołę, jak i zakłady pracy. A jaki to przynosi efekt? Najmniejszy poziom bezrobocia wśród młodych ludzi jest właśnie w Niemczech i wynosi tylko 8,1% (według danych Eurostat za 2012 rok). W Polsce takich osób jest niestety aż 27,8%.

 

Mamy głębokie przekonanie, że dzięki nowoczesnej bazie dydaktycznej oraz zebranym doświadczeniom, CKPiDN znacząco przyczyni się do podniesienia poziomu kształcenia zawodowego, tym samym absolwenci naszych szkół zawodowych staną się atrakcyjnymi pracownikami dla mieleckich przedsiębiorców.

 

Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

powrót do: Aktualności

wersja do druku

Centrum Egzaminacyjne ECDL
Akademia Lokalna Cisco
Współpraca z AGH
MAUT "Leonardo"
Konkurs informatyczny
Mielec stawia na zawodowców

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu      ul. Wojska Polskiego 2B, 39-300 Mielec

tel. (fax): 17 788 51 94, 17 788 51 95,       e-mail sekretariat: ckp@ckp.edu.pl

CKPiDN jest wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.18/00054/2010 i do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 6991