zamknij
zamknij
RCTNTW
Kursy i szkolenia
Operator zewnętrzny
Aktualności
Wirtualny spacer po RCTNTW
Wyposażenie
Laboratorium modelarstwa
MAUT "Leonardo"
  MEN
  Kuratorium
  ORE
  PCEN
  OKE
  KOWEZiU
Laboratorium modelarstwa

Od 1 września 2013 roku w RCTNTW w Mielcu rozpoczęło działalność laboratorium modelarstwa i rakiet kosmicznych.


Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

III miejsce Bartosza Kaźmierskiego na Mistrzostwach Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych.

W dniach 14-21 marca 2015 roku na hali BGŻ Arena w podwarszawskim Pruszkowie odbyły się Mistrzostwa Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych. W ramach tej imprezy w sobotę 21 marca rozegrano zawody Polish Challenge. Bartosz Kaźmierski z Laboratorium Modelarstwa Lotniczego i Rakiet Kosmicznych MAUT „Leonardo” z Mielca zajął III miejsce w kategorii F3P-AFM junior (aeromusical’u).

Bartosz wraz z instruktorem modelarskim Grzegorzem Goryczką pojechali na zawody dopiero ostatniego dnia, na interesującą ich konkurencję. Należy tutaj wyjaśnić, jak przebiegają zawody w kategorii F3P-AFM. Aeromusical polega na lataniu halowym modelem zdalnie sterowanym w rytm muzyki. Skomplikowane figury akrobacyjne świetnie zsynchronizowane z muzyką klasyczną lub nowoczesną decydują o widowiskowości tego typu pokazów. Loty modeli są uzupełnione przez liczne dodatkowe efekty, takie jak wyrzucane w locie konfetti, stosowanie wstęg rozwijających się i odczepiających w trakcie występu, a nawet stosowanie ciągu wstecznego, przez co samoloty te „łamią prawa fizyki”.

Nastrój mieleckich zawodników przed zawodami nie był zbyt optymistyczny. –Zawodnicy startujący podczas tej imprezy to najlepsi modelarze całego świata. Nie liczymy na czołowe miejsca, wyjazd traktujemy jako ciekawe doświadczenie, które niewątpliwie przyda się na następnych zawodach - powiedział na początku marca instruktor Grzegorz Goryczka. Jak widać, trener był złym prorokiem…

 

Na początku zawodów Bartek, startujący w kategorii juniorów wykonał dwa loty treningowe, podczas których doszło do niewielkiej awarii. Na szczęście uszkodzenie udało się usunąć przed rozpoczęciem lotów konkursowych. Pierwszy lot nie był oceniony zbyt dobrze, ale kolejne trzy występy Bartosza zostały docenione przez sędziów. W jednym z pokazów mielczanin został nagrodzony przez jednego z sędziów międzynarodowych wyłącznie notami 10/10 za każde kryterium oceniania. Ostatecznie na szczycie tabeli uplasowali się Niemcy, zajmując pierwsze dwa stopnie podium. W tej sytuacji najzacieklejsza walka toczyła się o trzecie miejsce. W tej oto rywalizacji ostatecznie wygrał Bartek Kaźmierski, pokonując Amerykanina Josepha Szczura i zapewniając sobie trzecie miejsce w kategorii juniorów, a dziewiąte w klasyfikacji ogólnej. Jako że zawody były rozgrywane na poziomie międzynarodowym i przy ogromnym udziale obcokrajowców można śmiało stwierdzić, że Bartek jest nieoficjalnym II Wicemistrzem Świata.

Bartosz Kaźmierski podczas zawodów pilotował model Adder własnej konstrukcji, co dodatkowo zwiększa prestiż jego sukcesu. Model został zaprojektowany przy użyciu programów do modelowania 3D, a wykonany z wytrzymałej i lekkiej pianki- depronu. Jak powiedział Bartosz, to właśnie wykorzystywana przezeń niespotykana zbyt często technologia w dużej mierze przyczynia się do uzyskiwanych wyników.

-Swój sukces w ogromnym stopniu zawdzięczam pracownikom Gimnazjum nr 2 w Mielcu, zwłaszcza p. Robertowi Kaganowi oraz p. Witoldowi Pierogowi z MOSiR Mielec, którzy bardzo pomogli mi w uzyskaniu dostępu do hal, w których trenuję, a także CKPiDN w Mielcu i PZL Mielec za wsparcie sprzętowe – dodał Bartek.

 

Bartosz Kaźmierski interesuje się modelarstwem od końca szkoły podstawowej. W czasie nauki w Gimnazjum nr 2 w Mielcu rozwijał swoje pasje w szkolnym kółku modelarskim. Obecnie uczy się w II Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu, jednocześnie rozwijając swoją pasję w Laboratorium Modelarstwa Lotniczego i Rakiet Kosmicznych MAUT „Leonardo” przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. W czerwcu 2014 roku Bartek został Wicemistrzem Polski w kategorii rakietoplanów (zdalnie sterowanych szybowców z napędem rakietowym). W styczniu br.  uzyskał tytuł II v-ce Mistrza Polski w aeromusical’u oraz II v-ce Mistrza Polski w halowej akrobacji precyzyjnej F3P.

Michał Krawiec


Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

powrót do: Laboratorium modelarstwa

wersja do druku

Centrum Egzaminacyjne ECDL
Akademia Lokalna Cisco
Współpraca z AGH
MAUT "Leonardo"
Konkurs informatyczny
Mielec stawia na zawodowców

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu      ul. Wojska Polskiego 2B, 39-300 Mielec

tel. (fax): 17 788 51 94, 17 788 51 95,       e-mail sekretariat: ckp@ckp.edu.pl

CKPiDN jest wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.18/00054/2010 i do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 6991