zamknij
zamknij
RCTNTW
Kursy i szkolenia
Operator zewnętrzny
Aktualności
Wirtualny spacer po RCTNTW
Wyposażenie
Laboratorium modelarstwa
MAUT "Leonardo"
  MEN
  Kuratorium
  ORE
  PCEN
  OKE
  KOWEZiU
Laboratorium modelarstwa

Od 1 września 2013 roku w RCTNTW w Mielcu rozpoczęło działalność laboratorium modelarstwa i rakiet kosmicznych.


Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

Powrót Króla! - Otwarte Mistrzostwa Polski Akrobacyjnych Modeli Halowych.

12 i 13 marca w Pruszkowie k. Warszawy w hali BGŻ Arena odbyły się jedne z ważniejszych, tegorocznych zawodów dla modelarzy z modelarni CKPiDN Mielec – Otwarte Mistrzostwa Polski Akrobacyjnych Modeli Halowych.

W tym roku oprócz biorącego udział w imprezach halowych Bartosza Kaźmierskiego pojawił się także Eryk Halaburda i Wojciech Koszelski. Towarzyszył im trener Grzegorz Goryczka. Zawody okazały się być nadspodziewanie udane dla całej mieleckiej ekipy, która przywiozła aż 4 medale, w tym dwa złote i dwa brązowe.

 

Bartosz Kaźmierski, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, zadebiutował dokładnie dwa lata temu na takich samych zawodach w kategorii Aeromusical’u, czyli akrobacyjnym lataniu w rytm muzyki. Zaskakując wszystkich, dzięki swojej ciężkiej pracy wygrał Mistrzostwa Polski i pokazał, że można stać się od razu sportowcem najwyższej rangi. Po kolejnych sukcesach, tym razem w modelarstwie kosmicznym, próbował obronić tytułu w lutym 2015r. w Warszawie. Niestety, nie powtórzył zeszłorocznego wyczynu, ale zajął bardzo wysokie trzecie miejsce. Próbując swoich sił w równie trudnej kategorii - akrobacji precyzyjnej - zdobył  kolejny brązowy medal. Wkrótce został jednym z reprezentantów Polski w Aeromusical’u w zawodach „Polish Challenge” rozegranych podczas Mistrzostw Świata Halowych Modeli Akrobacyjnych F3P , gdzie zajął trzecie miejsce w kategorii juniorów. Był to pierwszy w historii przypadek kiedy polski zawodnik osiągnął medalowe miejsce na imprezie tak dużej rangi w modelarstwie halowym. Po całorocznych przygotowaniach, wprowadzaniu ogromnej ilości poprawek zarówno w zaprojektowanym i zbudowanym przez siebie modelu przy użyciu najnowszych technologii, jak i programie lotu, Bartosz wygrał Aeromusical na  Mistrzostwach Polski w 2016 roku,  odzyskując tym samym tytuł Mistrza Polski. Tym razem prowadził pewnie w każdej rundzie i zgodnie z opiniami innych zawodników bezsprzecznie był najlepszy, jeszcze bardziej zbliżając swój poziom latania do ścisłej, światowej czołówki. Co ciekawe, jako jeden z dwóch pierwszych Polaków w historii zawodów modelarskich, wykonywał w swoim programie niezwykle trudną figurę 4D wykorzystującą wsteczny ciąg pozwalający na ustawienie modelu w nieruchomej pozycji przodem w kierunku ziemi, co daje wrażenie braku grawitacji.

 

Rywalizacji ciąg dalszy

 

Po wyczerpującej walce w Aeromusical’u  nadszedł czas na wyścigi F5K  polegające na  wykonaniu od 5 do 10 okrążeń wokół dwóch pylonów w czteroosobowych grupach, z których do kolejnych etapów przechodzi dwójka najlepszych pilotów. Po kwalifikacjach nadchodzi czas na półfinał, a najlepsi mierzą swoje siły w finale. Bartosz wygrywając pierwszy i drugi etap dostał się do samego finału. Udało się to także drugiemu z mielczan – Erykowi Halaburdzie, uczniowi Gimnazjum nr 2 w Mielcu, co stworzyło bardzo komfortową sytuację - mieliśmy  zagwarantowany kolejny medal. Należy dodać, że w tym roku  doszło do bardzo dużego wzrostu poziomu umiejętności polskich zawodników w kategorii Aeromusical’u oraz F5K, co sprawiło, że zaciętość walki w ostatnim locie wyścigów była na poziomie najlepszych pilotów światowych. Prędkości modeli były tak zawrotne, że ciężko było nadążyć za nimi wzrokiem, a jak mówi sam Bartosz, sprzęt, który w zeszłym roku mógł zapewnić prowadzenie bez wykorzystywania jego maksymalnych możliwości, w tym roku musiał być użyty w każdym procencie. Przez cały lot finałowy większość modeli dzieliły dosłownie centymetry, silniki były przeciążane niemal przez cały czas, a prędkości najprawdopodobniej przekraczały 70, a być może nawet 80 km/h. Po tym trudnym zadaniu Bartosz Kaźmierski znów uplasował się na pierwszym miejscu, tym samym wygrywając wszystkie kategorie, w których brał udział, a Eryk Halaburda zdobył brązowy medal, co wywołało ogromne zaskoczenie wśród wszystkich pozostałych zawodników, ponieważ były to jego pierwsze zawody halowe rangi Mistrzostw Polski. Młody talent Wojciech Koszelski uczeń 2 Gimnazjum, najmłodszy zawodnik reprezentujący Mielec, również wywołał sensację zajmując trzecie miejsce w wyścigu w kategorii Juniorów. Zarówno Eryk, jaki i Wojciech próbowali także swoich sił w klasie F3P – Klub, czyli akrobacji precyzyjnej dla początkujących i zdobyli kolejno  siódme i dziewiąte miejsce.

 

Jak zaznaczył trener wszystkie medale zostały wywalczone modelami zaprojektowanymi i wykonanymi w Akademii Leonardo przy CKPiDN w Mielcu, co przyniosło dodatkową satysfakcję z uzyskanego wyniku.

Jak mówią modelarze, są bardzo zadowoleni wspaniałym rozpoczęciem tegorocznego cyklu zawodów, ale cały czas mają nadzieję, że kolejne imprezy  przyniosą równie świetne rezultaty.

 

Tomasz Kaźmierski

 

Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

powrót do: Laboratorium modelarstwa

wersja do druku

Centrum Egzaminacyjne ECDL
Akademia Lokalna Cisco
Współpraca z AGH
MAUT "Leonardo"
Konkurs informatyczny
Mielec stawia na zawodowców

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu      ul. Wojska Polskiego 2B, 39-300 Mielec

tel. (fax): 17 788 51 94, 17 788 51 95,       e-mail sekretariat: ckp@ckp.edu.pl

CKPiDN jest wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.18/00054/2010 i do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 6991