zamknij
zamknij
RCTNTW
Kursy i szkolenia
Operator zewnętrzny
Aktualności
Wirtualny spacer po RCTNTW
Wyposażenie
Laboratorium modelarstwa
MAUT "Leonardo"
  MEN
  Kuratorium
  ORE
  PCEN
  OKE
  KOWEZiU
MAUT "Leonardo"

Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

Rozpoczęli sezon z medalami Mistrzostw Polski

Modelarze z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” z Mielca rozpoczęli sezon udziałem w F3P Warsaw Challenge. Na tych niezwykle prestiżowych zawodach, podczas których spotykają się najbardziej utytułowani sportowcy z całego świata, mielczanin Bartosz Kaźmierski otrzymał dwa medale Mistrzostw Polski.

 

Na zawody wraz z trenerem Grzegorzem Goryczką wyruszyło czterech modelarzy: Eryk Halaburda, Wojciech Koszelski, Bartosz Kaźmierski i Mateusz Czerkies, dla którego był to debiut na imprezie tej rangi. W tym roku sportowcy rywalizowali w hali BGŻ Arena w Pruszkowie.

 

Podczas imprezy największy sukces osiągnął Bartosz Kaźmierski, student Wydziału Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej z Mielca, który startował w konkurencjach aeromusicalu F3P-AFM oraz w F5K. Ta pierwsza polega na wykonaniu lotu modelem RC (zdalnie sterowanym) w rytm muzyki, co daje wrażenie, że model efektownie „tańczy” w powietrzu. F5K jest konkurencją wyścigową – tu przede wszystkim liczy się zwrotność i szybkość modelu.

 

W zawodach aeromusicalu Bartek zaprezentował układ choreograficzny z wykorzystaniem wielu figur opierających się o wsteczny ciąg, wykonywanych tylko przez najlepszych modelarzy na świecie.Było to możliwe dzięki wyposażeniu modelu w bardzo skomplikowane systemy sterowania ciągiem silnika.

 

Bartosz był faworytem w swoich konkurencjach, ponieważ podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Polski rozgrywanych w ramach F3P Warsaw Challenge obie wygrał. Okazało się jednak, że w klasie aeromusicalu loty Wiktora Łacińskiego z Warszawy zostały ocenione wyżej, chociaż przewaga punktowa była niewielka. Z tego powodu Bartosz Kaźmierski zajął 2. miejsce w kategorii F3P-AFM. Lepiej poszło mu w wyścigu, gdzie zdeklasował konkurentów zajmując pierwsze miejsce i tym samym obronił ubiegłoroczny tytułu Mistrza Polski.

 

Warto nadmienić, że właśnie Bartek jest konstruktorem wszystkich modeli, jakie zaprezentowali mieleccy sportowcy podczas zawodów w Pruszkowie.

Nieco mniej szczęścia miał uczeń Gimnazjum nr 2 w Mielcu Wojciech Koszelski. Startował on w zawodach akrobacji precyzyjnej dla początkujących, ale spróbował też swoich sił także wśród profesjonalistów. Konkurencja ta polega na wykonywaniu modelem bardzo powolnych, ale jednocześnie precyzyjnych i majestatycznych akrobacji. Gimnazjalista wystartował również w kategorii aeromusicalu i wyścigu. W tej ostatniej kategorii modelarz mógł liczyć na spory sukces, ponieważ podczas ubiegłorocznego debiutu w zawodach tego rodzaju Wojtek zdobył 3 miejsce w rywalizacji młodzików. Niestety, jeden z mniej doświadczonych modelarzy zderzył się w locie z samolotem Wojtka, co spowodowało nieuznanie lotu przez sędziów.

 

Nie udało się również Erykowi Halaburdzie z II Liceum Ogólnokształcącego z Mielca .Startował we wszystkich możliwych konkurencjach, ale nie miał szczęścia. Jeszcze podczas treningów bezpośrednio przed rywalizacją dwa jego modele uległy zniszczeniu. Mimo szybkich napraw w przerwach zawodów nie udało mu się osiągnąć wymarzonego sukcesu.

 

Debiutujący Mateusz Czerkies (uczeń Gimnazjum nr 2 w Mielcu) wystartował w konkurencji wyścigów, w której doszedł do samego finału. 14-latek zajął czwarte miejsce, jednak pokazał, że ma spory potencjał, tylko musi go rozwijać. Ale z tym może być problem.

 

- Mogło być lepiej, gdyby nie trudności związane z trenowaniem naszych modelarzy w hali Gimnazjum nr 2 w Mielcu. Trenowanie w środku tygodnia rano, tuż przed rozpoczęciem lekcji nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zawodnik trenujący trudną akrobację musi mieć duży komfort, a nie stres, że za chwilę trzeba gonić na lekcje... – podsumowuje trener Grzegorz Goryczka.

 

Jednocześnie modelarze chcą podziękować Staroście Powiatu Mieleckiego Zbigniewowi Tymule za możliwość rozwoju w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu oraz Prezydentowi Miasta Mielca Danielowi Kozdębie za sfinansowanie wyjazdu na zawody.

 

Młodzieżowa Akademia  Umiejętności Technicznych „Leonardo” działa przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu od lutego 2015. Oprócz kursu modelarskiego „Leonardo” ma w swojej ofercie także poszerzanie umiejętności z zakresu budowy i programowania robotów, fotografii, pilotażu wirtualnego oraz wielu, wielu innych dziedzin techniki. Warto dodać, że wszystkie zajęcia odbywają się z pomocą najnowocześniejszego sprzętu technicznego oraz oprogramowania komputerowego. Bo bardzo ważne, by mieć pasję. Ale równie ważne, by móc ją rozwijać…

 

Oprac. Michał Krawiec

Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

powrót do: MAUT "Leonardo"

wersja do druku

Centrum Egzaminacyjne ECDL
Akademia Lokalna Cisco
Współpraca z AGH
MAUT "Leonardo"
Konkurs informatyczny
Mielec stawia na zawodowców

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu      ul. Wojska Polskiego 2B, 39-300 Mielec

tel. (fax): 17 788 51 94, 17 788 51 95,       e-mail sekretariat: ckp@ckp.edu.pl

CKPiDN jest wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.18/00054/2010 i do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 6991