Podsumowaliśmy XIV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki

Na spotkaniu ze starostą Powiatu Mieleckiego Kazimierzem Gackiem i wicestarostą Andrzejem Bryłą podsumowaliśmy XIV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki.

Spośród dotychczasowych czternastu edycji, tegoroczny miał zdecydowanie najszerszy krąg odbiorców, a to głównie z powodu organizacji:

• I Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej.
  • I Podkarpackiego Hackathonu AviaTech Challenge (zrealizowanego wspólnie z firmą ThinkHackr oraz Urzędem Marszałkowskim).

Oczywiście nadal aktualne jest przesłanie Festiwalu, jakim jest rozbudzenie wśród uczniów pasji odkrywania oraz zainteresowań naukowo-technicznych ze szczególnym zwróceniem uwagi na lotnictwo, robotykę, informatykę a także popularyzacja lotniczych i technicznych tradycji Mielca. Dlatego też wymieniamy tutaj kolejne przedsięwzięcia, które spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, studentów, nauczycieli, samorządowców i przedsiębiorców:

• Panele dyskusyjne: „Przemysł 5.0 potrzebuje cyfrowych technologii i wykwa­li­fi­ko­wanych kadr”, „Kształcenie w zawodzie technik robotyk” oraz „Kompetencje na rynku pracy w czasach rewolucji sztucznej inteligencji – perspektywa roku 2030”.
  • Warsztaty  i wykłady dla uczniów: Eksperymentarium 3Z – Zobacz, Zbuduj, Zademonstruj (wahadło chaotyczne grawitacyjno-magnetyczne, drabina ruchu jednostajnie przyspieszonego), Budujemy latające modele samolotów i rakiet, Malowanie piaskiem, Ekomaszyny latające, Lotnicza historia Mielca, Triathlon – Laury olimpijskie i poezja , Kosmos coraz bardziej znany i zagadkowy – jak go widzimy i czego szukamy?
  • II Mielecki Konkurs Modelarski „Lotnicze Klimaty” (zrealizowany wspólnie z Mieleckim Towarzystwem Miłośników Ziemi Mieleckiej).
  • Gala wręczenia statuetek LEONARDO.

Dyrektor Zdzisław Nowakowski w swoim wystąpieniu wskazał wiele instytucji i osób, które wspierały organizację Festiwalu, jednakże w sposób szczególny podziękował pracownikom administracji, obsługi i nauczycieli z CKPiDN, społecznikom z AUT Leonardo oraz pracownikom i wolontariuszom firmy ThinkHackR (głównych organizatorów hackathonu). "Bez Was nie byłoby tak bogatego i merytorycznego Festiwalu. Dziękuję Wam za wielomiesięczną pracę, która doprowadziła do tak wielkiego, na skalę kraju, wydarzenia Jestem z Was dumny”.

W tym samym tonie wypowiadali się również starosta Kazimierz Gacek oraz wicestarosta Andrzej Bryła. Między innymi zwrócili uwagę na ewolucję towarzyszącą kolejnym edycjom Festiwalu. Obecnie jest to już wydarzenie zawierające wysoką dawkę zagadnień merytorycznych i uznanym wydarzeniem na arenie ogólnopolskiej. Padła także deklaracja włączenia się Powiatu w organizację piętnastej jubileuszowej edycji.

Pełne sprawozdanie wraz z bogatą galerią zdjęć z Festiwalu -> www.festiwal14.ckp.edu.pl

DSC02424DSC02432

DSC02438DSC02445