TECHNIK ROBOTYK to kontynuacja nowego kierunek kształcenia w ofercie edukacyjnej Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu. W przeciągu pięciu lat uczniowie nabędą umiejętności związane z montażem, uruchamianiem, obsługą, programowaniem i eksploatacją systemów robotyki, tym samym zostaną przygotowani do podjęcia atrakcyjnej i bardzo dobrze płatnej pracy w innowacyjnych przedsiębiorstwach różnych branż, wśród których automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych decyduje o przewadze konkurencyjnej na rynku pracy. Takie właśnie wyzwania stawia przed placówkami kształcenia zawodowego „Przemysł 4.0”. Potwierdzają to badania to badania ankietowe przeprowadzone wśród mieleckich przedsiębiorców skupionych w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec z następujących branż: motoryzacja, lotnictwo, przetwórstwo tworzyw sztucznych, branża metalowa, automatyka przemysłowa. Wszyscy ankietowani wskazali na potrzebę kształcenia w tym zawodzie oraz zadeklarowali przyjęcie młodzieży na praktyki uczniowskie. Wyrazili także opinię, że w kontekście rozwoju i konieczności sprostania wymaganiom konkurencyjnego rynku, pozyskanie pracowników o kwalifikacjach i kompetencjach w zakresie obsługi, eksploatacji i programowania robotów staje się koniecznością.
Różnorodność prac, które może wykonywać technik robotyk jest naprawdę duża. Może bowiem pracować na następujących stanowiskach: operator robotów przemysłowych, programista robotów przemysłowych, konstruktor, technolog, a także sprawować nadzór technicznych nad systemami zrobotyzowanymi.
Program nauczania obejmuje dwie kwalifikacje:
ELM.07 - Montaż, uruchamianie i obsługa systemów robotyki – w której wydzielono następujące przedmioty zawodowe:
- Technologie i konstrukcje mechaniczne w robotyce
- Zapis konstrukcji
- Elektrotechnika i elektronika w robotyce
- Pracownia elektryczna i elektroniczna w robotyce
- Podstawy robotyki
- Pracownia systemów robotyki
- Pracownia pneumatyki i hydrauliki
- Zajęcia praktyczne
ELM.08 – Eksploatacja i programowanie systemów robotyki, w której wydzielono następujące przedmioty zawodowe:
- Podstawy programowania robotów
- Pracownia programowania i eksploatacji robotów przemysłowych
- Komputerowe wspomaganie w robotyce
- Projektowania układów sterowania robotów
- Działalność gospodarcza w robotyce
- Diagnozowanie i konserwacja systemów robotyki
- Produkcja zrobotyzowana
- Praktyka zawodowa
Merytorycznego i organizacyjnego wsparcia dla tego niewątpliwie nowoczesnego i poszukiwanego na rynku pracy zawodu udzielają:
- Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu – organizator zajęć zawodowych;
- Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu, Polskie Zakłady Lotnicze, Kirchhoff Polska, Bury, Spiroflex, Husqvarna, Firma Tarapata, KUKA Polska – organizatorzy praktyk uczniowskich oraz seminariów popularno-naukowych;
- Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który objął kierunek opieką merytoryczną.
Do dyspozycji uczniów zostanie udostępniona nowoczesna baza dydaktyczna CKPiDN. Są to m.in. roboty dydaktyczne, bogato oprzyrządowane roboty przemysłowe, elektroniczne przyrządy do pomiaru wielkości nieelektrycznych, obrabiarki CNC, zestawy pneumatyczne, elektropneumatyczne i hydrauliczne, skanery i drukarki 3D. Absolwentom tej klasy gwarantujemy ponadto uzyskanie certyfikatu Student Basic nadawanego przez światowego producenta robotów KUKA.
Informacje o kierunku znajdują się na stronie internetowej ZST:
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami poświęconymi eksperymentowi pedagogicznemu „technik robotyki”: