Startuje nowy semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu w semestrze zimowym 2022-23. Rekrutacja rozpocznie się 19 września o godz. 10:00 i potrwa do 26 września (włącznie). Wszystkie zajęcia są stacjonarne i w pełni bezpłatne.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Mielcu od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych poszukiwaczy wiedzy, którzy dzięki proponowanym przez DUT wykładom i warsztatom odkrywają świat nauki w niecodzienny sposób. Semestr zimowy 2022/23 planowany jest w pełni stacjonarnie - zarówno wykłady jak i warsztaty. Do rekrutacji na bezpłatne zajęcia mogą podejść wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat mieszkające na terenie powiatu mieleckiego. Organizatorem filii DUT w Mielcu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, a Partnerem Strategicznym są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. Realizację zajęć wspiera Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego. Harmonogram semestru zimowego DUT w Mielcu dla swoich uczestników przewiduje cztery godzinne wykłady popularnonaukowe poświęcone różnej tematyce. Podczas wykładów uczestnicy m.in. zgłębią tajniki motoryzacji zastanawiając się nad tym co sprawia, że samochody jeżdżą. Będą mogli „rozłożyć” na części pierwsze to co znajduje się pod maską czy pod podłogą auta. Na innym wykładzie słuchacze uświadomią sobie, że elektryczność jest dosłownie wszędzie. Poznają niezwykłe właściwości prądu oraz przekonają się na własnej skórze, że ciało człowieka również przewodzi prąd. Dzieci wraz z prowadzącym zastanowią się również nad powszechnością mikroplastiku. Dowiedzą się w jaki sposób mikroplastik cyrkuluje w środowisku, jaki ma wpływ na florę i faunę oraz jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie. Nie zabraknie również trochę wiedzy z astronomii. Uczestnicy dowiedzą się, czym wyróżnia się Słońce na tle innych gwiazd oraz jak przedstawia się nasz układ planetarny w porównaniu z tysiącami innych układów planet w Galaktyce.

W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 20 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w dwóch sesjach warsztatowych. Na warsztatach zgłębiających tajemnice geografii dzieci zapoznają się z multimedialną piaskownicą odwzorowującą kolorami ukształtowanie powierzchni, dostaną zaproszenie do wirtualnego spaceru po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz dzięki teleskopowi słonecznemu zaobserwują powierzchnię naszej dziennej gwiazdy. Z kolei na warsztatach graficznych uczestnicy zapoznają się z założeniami wizualizmu i sposobami uzyskania złudzenia optycznego w grafice, tworząc przy tym papierowe sześciany oraz różnorodne złudzenia optyczne.

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z  indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja będzie aktywna od 19 września od godz. 10.00 do 26 września 2022 r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkowanika DUT dn. 28 września 2022r.

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta - na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. Tym razem rekrutacja na semestr zimowy w każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego przebiegać będzie w takim sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (19-26 września), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń. W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu może wziąć udział 160 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Wykłady będą odbywać się w  Centrum  Integracji Organizacji Pozarządowych, ul. Skłodowskiej 4 (dawny ZOD AGH), natomiast warsztaty prowadzone będą w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu (ul. Wojska Polskiego 2B).  

Zarejestrowani studenci będą mogli również korzystać z dodatkowych zajęć w ciągu roku takich jak Naukowe Niedziele Online czy warsztaty online z okazji SPINday oraz Dnia Nauki Polskiej.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

 

MIELEC 1200x1200px dut

 

 

Kontakt

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu


ul. Wojska Polskiego 2B, 39-300 Mielec
tel. (fax): 17 788 51 94, 17 788 51 95,

e-mail sekretariat: ckp@ckp.edu.pl

CKPiDN jest wpisane do
Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.18/00054/2010
i do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 6991

Godziny otwarcia

 

Poniedziałek 7:30-15:30
Wtorek 7:30-15:30
Środa 7:30-15:30
Czwartek 7:30-15:30
Piątek 7:30-15:30

 

NIP: 817-21-54-704
REGON: 690481700