Za nami już konferencje metodyczne inaugurujące nowy rok szkolny 2023/2024

We wrześniu zorganizowaliśmy trzy konferencje dla nauczycieli ze szkół powiatu mieleckiego: Szkolna rzeczywistość w XXI wieku – modele kształcenia, technologie cyfrowe, sztuczna inteligencja, Sprawne dziecko – sprawny uczeń - sprawny umysł.

Jak aktywność fizyczna (w tym sport) wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i jak to przekłada się na codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie?, Konferencja przedmiotowo-metodyczna dla nauczycieli wychowania przedszkolnego. Oto krótkie sprawozdanie z przebiegu tych wydarzeń.

 

Szkolna rzeczywistość w XXI wieku – modele kształcenia, technologie cyfrowe, sztuczna inteligencja

19 września 2023 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Mielcu miała miejsce konferencja inaugurująca pracę Powiatowego Ośrodka Metodycznego w Mielcu w roku szkolnym 2023/2024. W pierwszej części Dyrektor CKPiDN w Mielcu Zdzisław Nowakowski poprowadził wykład pt. „Szkolna rzeczywistość w XXI wieku. Modele kształcenia, technologie, sztuczna inteligencja”. Zebrani na konferencji mieli możliwość zastanowienia się nad odpowiedzią na pytanie: Do jakiego modelu szkoły powinniśmy dążyć w XXI wieku? Jak się okazuje na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne, że: „Edukacja musi wyjść poza mury oraz, że w szkole konieczne jest nauczanie interdyscyplinarne”. Kolejnym ważnym problemem poruszonym w wykładzie była zmiana ról w szkole na linii: uczeń-nauczyciel. To ucznia należy uważać za twórcę, natomiast nauczyciela za przewodnika,  i tutaj ważną rolę odgrywają nowe technologie, które powinny stanowić środek do osiągania efektów uczenia się. Po wykładzie doradca metodyczny dla nauczycieli języka polskiego Ewa Arciszewska omówiła podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024. W kolejnej części konferencji odbyły się warsztaty „Tworzenie własnych pomocy dydaktycznych z wykorzystaniem w programów komputerowych”, które poprowadził nauczyciel języka polskiego w Podleszanach Marcin Michalik. Podczas ich trwania zainteresowani nauczyciele poznali między innymi możliwości zastosowania kodów QR, narzędzie Canva oraz jego rolę w wykonywaniu pomocy dydaktycznych.

Materiały z konferecji:

 

Konferencja przedmiotowo-metodyczna dla nauczycieli wychowania przedszkolnego

Podczas konferencji omawiane były tematy :

- kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023/2024,

- główne obszary działań w zakresie kontroli dla przedszkoli,

- sposoby realizacji zadań przez nauczycieli wychowania przedszkolnego, dyrektorów i nauczycieli specjalistów.

W drugiej części spotkania warsztaty prowadziła Pani Sylwia Sabat przedstawicielka Firmy Remi - która wyposaża szkoły, przedszkola oraz inne placówki w pomoce dydaktyczne, wspierające rozwój i nauczanie poprzez zabawę. Nauczycielki miały możliwość zabawy klockami Korbo. Zabawa tymi klockami rozwija wyobraźnię, pobudza kreatywność, ponadto budowanie z klocków to dobry trening zdolności manualnych. Klocki Korbo – to unikalne klocki składające się z kół zębatych, przekładni, korbek i łączników. Z Klocków Korbo można budować konstrukcje przestrzenne, które da się wprawić w ruch. To była edukacyjna zabawa i mile spędzony czas dla nauczycieli przedszkoli

 

Sprawne dziecko – sprawny uczeń - sprawny umysł. Jak aktywność fizyczna (w tym sport) wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i jak to przekłada się na codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie?

W konferencji metodycznej w dniu 26 września 2023 roku na nowych obiektach Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR w Mielcu uczestniczyło 41 nauczycieli wychowania fizycznego, edukacji wczesnoszkolnej, wychowania przedszkolnego. Konferencja rozpoczęła się wykładem dr Sylwii Nowackiej-Dobosz „Sprawne dziecko - sprawny uczeń – sprawny umysł”. Jak aktywność fizyczna (w tym sport) wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i jak to przekłada się na codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie?

W dalszej części nauczyciele z mieleckich szkół wraz ze swoimi uczniami przedstawili ćwiczenia usprawniające z wykorzystaniem standardowych i kreatywnych pomocy dydaktycznych i metod prowadzenia zajęć, zasoby ćwiczeń, gier, zabaw przygotowujących do gier zespołowych. Zajęcia przeprowadzili: Zbigniew Hariasz, Dorota Wieczorek, Grzegorz Gudz, Maciej Karasiński, Rafał Ćwięka, Beata Cetnar, Łukasz Rybak.

Konferencję zorganizowała Bogumiła Dziekan-Gąbka, doradca metodyczny z wychowania fizycznego w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Gośćmi na konferencji byli: Mirosława Gorazd – Dyrektor MOSiR w Mielcu, Zdzisław Nowakowski – Dyrektor CKPiDN w Mielcu, Jacek Wiśniewski – Prezydent Miasta Mielca, Mirosław Kapinos – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Mielca, Grzegorz Piechota – Dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Mielcu.

Materiały do pobrania:

SPRAWNE DZIECKO – SPRAWNY UCZEŃ – SPRAWNY UMYSŁ wykład Sylwia Nowacka-Dobosz

Konferecja wykład (film)

Zajęcia (film)

Sprawne dziecko – sprawny uczeń - sprawny umysł - film nr.1

Sprawne dziecko – sprawny uczeń - sprawny umysł - film nr.2

Sprawne dziecko – sprawny uczeń - sprawny umysł - film nr.3

Sprawne dziecko – sprawny uczeń - sprawny umysł - film nr.4

Sprawne dziecko – sprawny uczeń - sprawny umysł - film nr.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu


ul. Wojska Polskiego 2B, 39-300 Mielec
tel. (fax): 17 788 51 94, 17 788 51 95,

e-mail sekretariat: ckp@ckp.edu.pl

CKPiDN jest wpisane do
Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.18/00054/2010
i do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 6991

Godziny otwarcia

 

Poniedziałek 7:30-15:30
Wtorek 7:30-15:30
Środa 7:30-15:30
Czwartek 7:30-15:30
Piątek 7:30-15:30

 

NIP: 817-21-54-704
REGON: 690481700