DUT rozpoczyna kolejną rekrutację w Mielcu!

 

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu w semestrze letnim 2024. Rekrutacja rozpocznie się 19 lutego o godz. 10:00 i potrwa do 26 lutego (włącznie). Wszystkie zajęcia odbywają się w soboty, są w pełni bezpłatne i przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat, zamieszkałych na terenie powiatu mieleckiego.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (DUT) ponownie zaprasza do rekrutacji na swoje interaktywne wykłady i warsztaty. Z roku na rok organizatorzy mają coraz trudniejsze zadanie do wykonania z uwagi na fakt, iż każdy semestr niesie ze sobą nowe, niepowtarzające się w danym mieście DUT tematy zajęć. Niewątpliwie to właśnie różnorodność i tematyka prowadzonych wykładów i warsztatów stała się sukcesem projektu, którego to liczba chętnych za każdym razem przewyższa liczbę dostępnych miejsc.

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego.

Harmonogram semestru letniego 2024 w Mielcu dla swoich uczestników przewiduje cztery godzinne wykłady popularnonaukowe wyróżniające w tym semestrze dziedziny matematyki, fizyki, kryminalistyki ale także psychologii. Podczas pierwszego wykładu uczestnicy zdobędą sekretną wiedzę prosto z Hogwartu ucząc się czarodziejskich trików takich jak lewitowanie czy przesuwanie przedmiotów bez dotykania, dowiadując się przy tym ile fizyki jest w magii czy iluzji. Będąc już w temacie magii, na kolejnym wykładzie mali studenci poznają jej zastosowanie w matematyce, odkrywając, że liczby można wykorzystywać nie tylko do żmudnych obliczeń, ale także do... przewidywania przyszłości, czytania w myślach czy ukrywania wiadomości przed niepowołanymi oczami!  Z kolei podczas kryminalistycznego wykładu uczestnicy wcielą się w rolę detektywa poznając sekrety jego pracy oraz badając różnego rodzaju ślady… nawet te zostawione przez dinozaury! Nie  zabraknie też tematów poświęconych emocjom, które każdy z nas doświadcza lecz nie zawsze potrafi sobie z tym poradzić. Mowa tutaj o złości. Czy rzeczywiście szkodzi ona naszej piękności? Analizując „gorące myśli”, które rozpalają i podsycają złość, dzieci wypracują techniki radzenia sobie z pojawiającymi się w nas trudnymi emocjami.

W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 20 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w dwóch sesjach warsztatowych. Podczas warsztatów kosmicznych dzieci przy użyciu powszechnie dostępnych materiałów zbudują rakietę, którą następnie samodzielnie wystrzelą z wyrzutni pneumatycznej. Natomiast podczas warsztatów fizycznych wykonają szereg doświadczeń poruszających działy hydrostatyki oraz ruchu drgającego i fal. Mimo, iż fizyka często może kojarzyć się z czymś niezrozumiałym, organizatorzy zapewniają, że tym razem będzie to czysta zabawowa przyjemność.

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z  indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja będzie aktywna od 19 lutego od godz. 10.00 do 26 lutego 2024r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 28 lutego 2024 r.

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta - na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. Rekrutacja na semestr letni w każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego przebiegać będzie w takim sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (19-26 luty), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń. W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu może wziąć udział 160 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób.

Organizatorem DUT w Mielcu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, a Partnerem Strategicznym są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. Realizację zajęć wspiera Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

Kontakt

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu


ul. Wojska Polskiego 2B, 39-300 Mielec
tel. (fax): 17 788 51 94, 17 788 51 95,

e-mail sekretariat: ckp@ckp.edu.pl

CKPiDN jest wpisane do
Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.18/00054/2010
i do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 6991

Godziny otwarcia

 

Poniedziałek 7:30-15:30
Wtorek 7:30-15:30
Środa 7:30-15:30
Czwartek 7:30-15:30
Piątek 7:30-15:30

 

NIP: 817-21-54-704
REGON: 690481700