Rewelacyjny występ naszych modelarzy na Mistrzostwach Świata Modeli Kosmicznych w Rumunii

Wielkim sukcesem modelarzy z Akademii LEONARDO zakończyły w piątek Mistrzostwa Świata Modeli Kosmicznych w Rumuńskim Buzau w dniach 02-08.10.2021. Polska wystawiła 24 osobową reprezentację, w której było dziesięciu naszych zawodników – czterech juniorów i sześciu seniorów. W pierwszym dniu odbyła się atestacja silników i ceremonia otwarcia, której kulminacyjnym punktem były pokazy lotnicze armii rumuńskiej.

Drugiego dnia rano w kategorii modeli rakiet z taśmą hamującą seniorów wystartowała Renata Pasik-Goryczka. Bardzo dobre loty całej drużyny pozwoliły wywalczyć złoto. Otwarcie mistrzostw było znakomite. Juniorzy ze Stowarzyszenia LEONARDO zaczęli starty po południu w kategorii modeli rakiet wysokościowych S1A. Wojciech Koszelski, Emilia Wojdyło, Szymon Mikuła i Jakub Wielgosz zakończyli rywalizację drużynową na trzecim miejscu, a Emilia Wojdyło wygrała w kategorii kobiet S6A i po drugim dniu mieliśmy dwa Mazurki Dąbrowskiego.

Trzeci dzień przed południem seniorzy rozegrali konkurencję rakiet ze spadochronem S3A. Leonardo reprezentowała Renata Pasik-Goryczka. Drużyna zajęła to najbardziej nielubiane 4 miejsce, ale kategorię kobiet wygrała nasza zawodniczka!!!! Po południu odbyła się seniorska konkurencja modeli rakiet wysokościowych S1B. Drużyna w składzie Andrzej Rusinowski, Leszek Małmyga (z Zielonej Góry), Grzegorz Goryczka, Renata Pasik-Goryczka uległa tylko Drużynie Federacji Rosyjskiej, trzecie miejsce zajęła Ukraina. Indywidualnie wygrała Renata Pasik-Goryczka z lotem na wysokość 708,6 m zdobywając drugi złoty medal tego dnia.

Czwarty dzień mistrzostw to rakietoplany zdalnie sterowane. W kategorii juniorów S8D tytuł Mistrza Świata wywalczył Wojciech Koszelski ze swoim nowym modelem TORO. Drużyna wywalczyła srebrny medal, a Emilia Wojdyło dołożyła srebrny medal w kategorii kobiet. I to nie był koniec startów Emilii w tym dniu. W kategorii seniorów S8E/P startował Eryk Halaburda, Emilia Wojdyło,  Leszek Małmyga i Krzysztof Przybytek (z Krakowa). Znakomite loty dały kolejny złoty medal drużynowy, Emila zdobyła złoty medal w kategorii kobiet.

Piąty dzień juniorzy zaczęli od konkurencji modeli rakiet wysokościowych S5B. Wystartowali modelami japońskiej rakiety SS-520-5. Drugi stopień modelu ważył tylko… 7 gramów bez silnika (ach ta współczesna technologia). Po ocenie statycznej zajmowali 4 czołowe miejsca, a o wszystkim miały zadecydować loty. Po pierwszej turze lotów Polacy zajmowali trzy czołowe miejsca. Po ostatniej okazało się, że najlepiej poleciała rakieta Mykhailo Dubrownego z Ukrainy, druga była Jakuba Wielgosza, a trzecia Wojtka Koszelskiego. Do tego doszły świetne loty Szymona Mikuły i Emilii Wojdyło i mamy złoto drużynowe!!! Za nami na podium znalazły się drużyny z Rosji i Bułgarii. Ręce trenera same składały się do oklasków. Seniorzy w tym dniu rozegrali kategorię modeli rakiet z opadaniem wirowym S9A. Niestety nie powiodło się drużynie, ale indywidualnie Renata Pasik-Goryczka zdobyła dla Polski srebrny medal.

Szósty dzień to nasza koronna klasa S7 (repliki rakiet kosmicznych). Przed południem rywalizowali juniorzy. Ekipa w składzie Emilia Wojdyło, Wojciech Koszelski, Szymon Mikuła i Jakub Wielgosz wywalczyła złoty medal. Indywidualnie złoty medal zdobyła niezawodna Emilia Wojdyło zastępując na pierwszym miejscu dwukrotnego mistrza świata w tej klasie Wojciecha Koszelskiego.  Po południu rozpoczęła się ostatnia konkurencja, czyli S7 seniorów i potwornie wzmógł się wiatr. Polska drużyna jako jedyna zaliczyła cztery udane trzystopniowe loty i mogła się cieszyć ze złotego medalu. Indywidualnie drugie miejsce dla Renaty Pasik-Goryczka, trzecie dla Grzegorza Goryczki.

Siódmy dzień to ostatnia ceremonia medalowa i ceremonia zakończenia Mistrzostw Świata Modeli Kosmicznych. Jako najlepsza reprezentacja Mistrzostw Świata w kategorii S7 otrzymaliśmy przechodnią statuetkę  Hermanna Obertha – rumuńskiego pioniera budowy rakiet. Za dwa lata mamy dostarczyć ją do USA  na kolejne Mistrzostwa Świata Modeli Kosmicznych.

„Pandemia potwornie utrudniała przygotowania do Mistrzostw Świata, ale jesteśmy cierpliwi i uparci, więc walka o dobre przygotowanie się do zawodów trwała do końca…”, powiedział trener Grzegorz Goryczka.

Osiągnięcie tak wielkiego sukcesu przez mielecką grupę było możliwe dzięki współpracy wielu osób i instytucji. Grupa Leonardo od kilku lat spotyka się na warsztatach w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Od kilku lat wiele firm wspiera finansowo działania stowarzyszenia Leonardo. Można tutaj wymienić, Agencja Rozwoju Przemysłu Oddział w Mielcu, Polskie Zakłady Lotnicze, Kirchhoff Polska, Sierosławski Group, Spiroflex, Eurotech, Bury, Husqvarna, Firma Tarapata. Systematycznego wsparcia od wielu już lat udzielają samorządy miasta Mielca, powiatu mieleckiego i województwa podkarpackiego.

Cieszymy się bardzo wielkim sukcesami naszych modelarzy i dołączamy się do gratulacji.

Medaliści JUNIORZY

Jakub Wielgosz:

1. Srebrny medal indywidualnie w kategorii modeli rakiet wysokościowych S5B.
  2. Złoty medal drużynowy w kategorii modeli rakiet wysokościowych S5B.
  3. Brązowy medal drużynowy w kategorii modeli rakiet S1A.
  4. Złoty medal drużynowy w kategorii modeli rakiet S7.

Szymon Mikuła:

1. Złoty medal drużynowy w kategorii modeli rakiet wysokościowych S5B.
  2. Brązowy medal drużynowy w kategorii modeli rakiet wysokościowych S1A.
  3. Złoty medal drużynowy w kategorii modeli rakiet S7.

Wojciech Koszelski:

1. Złoty medal indywidualnie w kategorii modeli rakietoplanów S8D.
  2. Srebrny medal drużynowy w kategorii modeli rakietoplanów S8D.
  3. Brązowy medal indywidualnie w kategorii modeli rakiet wysokościowych S5B.
  4. Złoty medal drużynowy w kategorii modeli rakiet wysokościowych S5B.
  5. Brązowy medal drużynowy w kategorii modeli rakiet wysokościowych S1A.
  6. Złoty medal drużynowy w kategorii modeli rakiet S7.

Emilia Wojdyło:

1. Złoty medal drużynowy w kategorii modeli rakietoplanów S8E/P.
  2. Złoty medal indywidualnie w kategorii modeli rakietoplanów kobiet S8E/P.
  3. Złoty medal indywidualnie w kategorii modeli rakiet S7.
  5. Złoty medal indywidualnie  w kategorii modeli rakiet S7 kobiet.
  6. Srebrny medal indywidualnie w kategorii modeli rakiet wysokościowych S5B kobiet.
  7. Złoty medal drużynowy w kategorii modeli rakiet wysokościowych S5B.
  8. Srebrny medal indywidualnie w kategorii modeli rakietoplanów S8D kobiet.
  9. Srebrny medal drużynowy w kategorii modeli rakietoplanów S8D.
  10. Brązowy medal drużynowy w kategorii modeli rakiet wysokościowych S1A.
  11. Złoty medal  indywidualnie w kategorii modeli rakiet wysokościowych S1A kobiet.

Medaliści SENIORZY

Andrzej Rusinowski:

1. Srebrny medal drużynowy w kategorii modeli rakiet wysokościowych S1B.
  2. Złoty medal drużynowy w kategorii modeli rakiet S7.

Grzegorz Goryczka:

3. Brązowy medal indywidualnie w kategorii modeli rakiet S7.

Renata Pasik-Goryczka:

1. Złoty medal drużynowy w kategorii modeli rakiet z taśmą hamującą S6A.
  2. Złoty medal indywidualnie w kategorii modeli rakiet ze spadochronem S3A kobiet.
  3. Srebrny medal drużynowy w kategorii modeli rakiet wysokościowych S1B.
  4. Złoty medal indywidualnie w kategorii modeli rakiet wysokościowych S1B kobiet.
  5. Srebrny medal indywidualnie w kategorii modeli rakiet z opadaniem wirowym S9A.
  6. Srebrny medal indywidualnie w kategorii modeli rakiet S7.
  7. Złoty medal drużynowy w kategorii modeli rakiet S7.