MEC.05 Użytkowanie obrabiarek skrawających

Nowy bezpłatny system kształcenia zawodowego dla dorosłych!

1. REKRUTACJA

Kwalifikacyjne kursy zawodowe to nowa forma kształcenia osób dorosłych i bezpłatny sposób na :

• zdobycie nowego zawodu,
  • uzupełnienie swojego wykształcenia,
  • udoskonalenie swoich umiejętności,

W kwalifikacyjnych kursach zawodowych mogą uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby, które ukończyły  gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową oraz 18-ty rok życia. Kwalifikacyjne kursy zawodowe to BEZPŁATNA forma uzyskania kwalifikacji zawodowych. Oferujemy kursy w zakresie następujących kwalifikacji:

1. ORGANIZACJA

Użytkowanie obrabiarek skrawających, w tym efekty wspólne dla wszystkich zawodów w ramach obszaru kształcenia

MEC.05

Operator obrabiarek skrawających

550 godz. + 140 godz. praktyki

Kurs prowadzony będzie w systemie zaocznym z pewnymi elementami e-learningu (dotyczącego) zagadnień teoretycznych). Czas trwania kursu MEC.05 przewidziany jest na 3 semestry.

Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzonego przez okręgową komisje egzaminacyjną. Zdobycie tej kwalifikacji MEC.05 wraz z potwierdzeniem odpowiedniego poziomu wykształcenia ogólnego oznaczać będzie zdobycie zawodu potwierdzonego dyplomem.

III. UMIEJETNOŚCI

W programie przewidziana jest realizacja następujących modułów dydaktycznych:

• 05.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy.
  • 05.2.1. Posługiwanie się dokumentacja techniczną maszyn i urządzeń.
  • 05.2.2. Stosowanie układów sterowania i regulacji, układy mechatroniczne.
  • 05.2.3.  Rozpoznawanie podstawowych technik wytwarzania i mechaniki technicznej.
  • 05.3.1. Dobieranie narzędzi skrawających.
  • 05.3.2. Dobieranie oprzyrządowania technologicznego.
  • 05.4. Wykonywanie obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających.
  • 05.5.1. Wykonywanie obróbki na obrabiarkach sterowanych numerycznie.
  • 05.5.2. Programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie.
  • 05.7. Kompetencje personalne i społeczne.
  • Praktyki zawodowe – 140 godz. (godziny w zakładach pracy)

Słuchacz powyższej kwalifikacji powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• przygotowywania obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie do planowanej obróbki;
  • wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej;
  • wykonywania programu obróbki technologicznej na obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej.
  1. OPIS  ZAWODU

Operator obrabiarek skrawających należy do zawodów bardzo często spotykanych w sferze zatrudnienia. Dominującym układem czynności w zawodzie są prace ustawcze i obróbkowe, które wykonuje pracownik  zajmujący  się wytwarzaniem  części maszyn na obrabiarkach konwencjonalnych  i obrabiarkach  sterowanych numerycznie. Słuchacze  tego  zawodu  znajdują zatrudnienie  przede  wszystkim  w  przedsiębiorstwach  przemysłu metalowego  i maszynowego,  przedsiębiorstwach  obsługowo-naprawczych,  a  także  w  innych  działach gospodarki,  zajmujących  się  wytwarzaniem.